Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Základní škola a Mateřská škola Stehelčeves, okres Kladno
ZŠ a MŠStehelčeves

Testování tělesné zdatnosti 2022

Žáci ze ZŠ a MŠ Stehelčeves se zapojili do testování tělesné zdatnosti ČŠI.

Na podzim roku 2022 se zúčastnili žáci 3. a 7. ročníku testování tělesné zdatnosti koordinované Českou školní inspekcí. Dívky i chlapci byli testování v několika disciplínách: člunkový běh 4x10 metrů, leh-sed, skok daleký z místa a vytrvalostní člunkový běh. Testování jsme se věnovali v hodinách tělesné výchovy, výsledky jsme pečlivě zaznamenali a užili jsme si i mnoho zábavy. 

A jak jsme ve srovnání s jinými žáky v ČR dopadli? ČŠI nám poskytlo reporty, kde jsme mohli spatřit naše silné stránky, ale i oblasti, na kterých je potřeba v budoucnosti (zejména v hodinách TV) zapracovat. K dispozici jsme dostali grafy znázorňující zóny naměřených výkonů zdatnosti, které jsou označeny následovně: kritická zóna, zóna zvýšené pozornosti, optimální zóna. Optimální zóna vypovídá o ideální připravenosti jedince vykonávat pohybové a sportovní aktivity bez větších limitů. Oproti tomu kritická zóna vypovídá o nutnosti prioritizovat zvýšení tělesné zdatnosti v hodinách TV.

Shrnutí výsledků žáků 3. ročníku
 

  • V případě člunkového běhu 4x10 metrů se naměřené výsledky dívek i chlapců pohybovaly blízko průměrného výsledků všech žáků v ČR. Naprostá většina dívek i chlapců se nachází v žluté střední zóně. 

  • O mnoho lépe dopadly žáci 3. ročníků v disciplíně sed-leh. Průměrné výsledky testovaných dívek i chlapců ze ZŠ a MŠ Stehelčeves se nachází nad průměrem naměřených hodnot všech žáků v ČR. V této oblasti vynikali zejména chlapci, 88 % žáků z této skupiny se nachází v zelené optimální zóně.

  • Další disciplínou byl skok daleký z místa. V této disciplíně se průměrný výsledek dívek 3. ročníku naprosto shodoval s průměrným výsledkem všech testovaných žáků v ČR. Většina dívek se nachází v žluté zóně zvýšené pozornosti. Chlapci dosáhli nadprůměrných výsledků v této disciplíně a více jak 60 % testovaných se nachází v zelené optimální zóně.

  • Vytrvalostní člunkový běh představoval zejména pro dívky 3. ročníku větší oříšek. Průměr naměřených výsledků je o několik bodů horší, než je průměr dívek v ČR. Výsledek chlapců je o několik bodů nad průměrem, což je způsobeno větším zastoupením v zelené optimální zóně oproti průměru v ČR.

Grafy mohou být zejména po vizuálně stránce malinko zavádějící, neboť obě skupiny (naši žáci / všichni žáci ČR) mají naprosto odlišný počet testovaných. V ZŠ a MŠ Stehelčeves bylo ve 3. ročníku testováno 5 dívek a 8 chlapců, v případě celé ČR se jednalo o více jak 50 000 testovaných v každé skuopině.

 

Shrnutí výsledků žáků 7. ročníku

  • Výsledky z člunkového běhu 4x10 metrů byly u dívek i chlapců 7. ročníku blízko průměrných hodnot testovaných v celé ČR. Polovina dívek se nachází v červené kritické zóně, druhá polovina pak v žluté zóně zvýšené pozornosti. Chlapci mají větší zastoupení v červené kritické zóně.

  • Disciplína sed-leh dopadla v případě dívek i chlapců malinko hůře oproti průměru všech testovaných. Obě skupiny mají však největší zastoupení v žluté zóně zvýšené pozornosti.

  • V disciplíně skok daleký z místa jsme též naměřili podprůměrné hodnoty u dívek i chlapců. Většina dívek se nachází v červené kritické zóně, chlapci mají větší zastoupení v žluté zóně.

  • Vytrvalostní člunkový běh byl zejména pro dívky 7. ročníku náročnou disciplínou, naměřené hodnoty též směřují k podprůměrným hodnotám všech testovaných dívek v ČR. Chlapci dopadli o něco lépe, jejich průměrný výsledek je téměř shodný s průměrným výsledkem všech testovaných v ČR.

V případě 7. ročníku bylo testován 6 dívek a 6 chlapců. Ve skupinách dívek a chlapců všech testovaných žáků v ČR bylo více než 50 000 žáků. Opět je potřeba zmínit vizuální zkreslení grafu, které je způsobeno velkým rozdílem v počtech testovaných ve skupině žáků MŠ a ZŠ Stehelčeves, oproti všem testovaným v ČR.

Z naměřených výsledků, je zřejmé, že zvýšení tělesné zdatnosti žáků ZŠ a MŠ Stehelčeves bude v hodinách tělesné výchovy prioritou. Souhrnné výsledky žáků 3. ročníku dopadly o mnoho pozitivněji, než výsledky žáků 7. ročníku. Ačkoliv výsledky měření zejména v některých disciplínách mají spíše podprůměrnou tendenci, věříme, že se nám díky hodinám TV podaří směřovat k zeleným zónám. Naopak si také velmi ceníme skvělých výkonů žáků, zejména v disciplínách, ve kterých jsme se pohybovali v nadprůměrných hodnotách.

Naměřené výsledky jsou cennou zpětnou vazbou k tělesné zdatnosti nejen žáků ZŠ a MŠ Stehelčeves, ale všech testovaných žáků v ČR.

Moc děkujeme žákům 3. a 7. ročníku za součinnost a nasazení, se kterým do testování šli.

 
 
Datum vložení: 7. 3. 2023 11:08
Datum poslední aktualizace: 7. 3. 2023 11:18
Autor: Mgr. Aneta Hartmanová

Základní škola

Vedení školy

Aneta Hartmanová
ředitelka školy - 608 741 384 

Dana Dobešová
vedoucí školní jídelny - 739 631 695 

Kateřina Müllerová
vedoucí učitelka MŠ - 605 338 854

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Školní atletická olympiáda

Aktuální počasí

dnes, neděle 21. 7. 2024
skoro jasno 30 °C 18 °C
pondělí 22. 7. déšť 24/16 °C
úterý 23. 7. slabý déšť 22/14 °C
středa 24. 7. jasno 21/10 °C

Svátek

Svátek má Vítězslav

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Roztrhne-li v červenci pavouk svou síť na dvě, brzy se déšť ozve.

Pranostika na akt. den

Na svatého Praxeda mlha zrána k zemi usedá.

Východ a západ slunce

Slunce vychází:5:16

Slunce zapadá:21:03

Mohlo by Vás zajímat